TOP 10 najlepszych sal na ślub plenerowy pod Krakowem
Jeśli tutaj trafiliście to zapewne szukacie alternatywy dla typowego śluby kościelnego lub ślubu w urzędzie stanu cywilnego. Nie jesteście w tym sami, ponieważ sam jestem aktualnie na etapie organizowania swojego własnego ślubu i wesela. Zdecydowałem się właśnie na cywilny ślub plenerowy – moim zdaniem nie ma piękniejszej scenerii na miejsce zaślubin niż otoczenie przyrody. Powiedzmy zatem, że można mnie uznać za całkiem rzetelne źródło informacji w tym temacie
Jako fotograf ślubny z ogromną przyjemnością fotografuje wszystkie ślubny, ale przyznaje, że na te plenerowe zawsze czekam najbardziej. Niemniej jednak zdecydowana większość ślubów w Polsce to śluby kościelne, które mogą odbywać się tylko w świątyniach (za nielicznymi wyjątkami). Z jednej strony kościoły dodają ceremonii podniosłego klimatu i powagi dzięki swoim zdobionym i okazałym wnętrzom. Jednak z drugiej strony dużo par młodych bardzo stresuje się taką ceremonią. Czują się przytłoczeni panującymi tam konwenansami, sztywnymi regułami mszy i przeraża ich długość samej ceremonii.
Właśnie dla takich osób (ale też wielu innych) istnieje możliwość zorganizowania plenerowego ślubu cywilnego lub humanistycznego.
ŚLUB PLENEROWY – ZALETY
Jednym z najważniejszych plusów organizowania ślubu plenerowego jest brak konieczności przemieszczania się w dniu ślubu. Niejednokrotnie spotkałem się już z miejscem ślubu oddalonym od miejsca przyjęcia weselnego o ponad 50 czy nawet 100 km. Dokładając do tego przygotowania w domach rodzinnych niejednokrotnie wychodzi z tego wycieczka na ponad 2h jazdy samochodem. Czy jest to konieczne? Ja uważam, że zdecydowanie nie. Wyobraźcie sobie teraz możliwość spędzenia całego dnia ślubu tylko w jednym miejscu. Taka wygoda jest możliwa tylko w przypadku zorganizowania ślubu plenerowego. Zredukowany zostaje nie tylko stracony czas na przejazdy samochodem, ale również związany z tym stres. Jeśli dołożymy do tego jeszcze przygotowania w tym samym miejscu to uwierzcie, Wasz stres zostanie wtedy naprawdę zminimalizowany.
Ceremonia w plenerze ostatnio zrobiła się szczególnie modna między innymi dlatego, że Pary są dużo bardziej świadome, niż jeszcze 10 lat temu. Zdają sobie sprawę, że ich wymarzony dzień może wyglądać dokładnie tak jak oni to sobie wymarzyli, a nie jak zaplanowali to na przykład ich rodzice. Dzięki ceremonii plenerowej można wszystko zorganizować na większym luzie i bez stresu. Dużo w tym temacie zawdzięczamy ślubom zachodnim, ideologii slow wedding, która pokazuje, że można organizować wesele na trawie, z leżaczkami obok których w wanienkach pełnych lodu leżeć będą zimne piwka, a na stołach będą coolery z prosecco.
Nikt nas nie zmusza do białej sali weselnej, pokrowców na krzesłach i wiejskiego stołu, który często nie utrzymuje swojej świeżości do białego rana.
Pomyślcie tylko: zielona trawa, kilka rzędów krzesełek, świeci słońce, w okolicy śpiewają ptaki, a Wy idziecie uśmiechnięci pośród najbliższych Wam osób.
Podczas takiej ceremonii napewno nie usłyszycie kazania na kontrowersyjny temat, nie będziecie musieli przedstawiać karteczek ze spowiedzi i nikt Was nie będzie oceniał ze względu na ubiór czy poglądy.
ŚLUB PLENEROWY – CENA
Obecnie chyba każdy Urząd Stanu Cywilnego oferuje udzielenie ceremonii plenerowej, wystarczy ich o to uprzejmie zapytać. O ile ceremonia w Urzędzie kosztuje kilkadziesiąt złotych, to ceremonia udzielana w plenerze kosztuje już kilkaset. Jednak przy kosztach całego wesela taki koszt wydaje się raczej znikomy i porównując koszty organizacji ślubu plenerowego do kosztów ślubu kościelnego to cywilny zdecydowanie wygrywa. Co ważne, istnieje oficjalny i publiczny cennik takich ślubów, nie ma enigmatycznego hasła „co łaska”, gdzie później może okazać się, że jednak kwota, którą została na to przewidziana jest za niska.
ŚLUB CYWILNY – WYMAGANIA
Pewnie teraz zastanawiacie się jak to wszystko zorganizować. Po pierwsze, należy udać się do Urzędu i zapytać o dostępność wybranego terminu oraz godziny. Często jest tak, że urzędnicy udzielają ślubów poza Urzędem tylko w określone dni. Jednak nie musi to stanowić problemu, ponieważ ślubu cywilnego może udzielić wam na przykład wójt, burmistrz, lub prezydent miasta – nie jesteście skazani wyłącznie na jedną osobę. Oficjalnie wniosek można złożyć maksymalnie na pół roku przed datą ślubu, jednak wstępne zapytanie można wysłać dużo wcześniej.
Kolejnym krokiem jest zapewnienie „miejsca, które będzie gwarantować zachowanie uroczystej formy uroczystości” co w praktyce oznacza, że należy przygotować stół (naprawdę dowolnie jaki) na którym można będzie postawić Godło, potrzebne będą też krzesła dla Was i dla urzędnika. W teorii to tyle. Od was zależy gdzie będzie stał ten stół, może stać pod pergolą, w sadzie czy po wielkim drzewem, które zapewni wszystkim cień.
Taki charakter ceremonii nadaj jej niesamowicie intymnego, rodzinnego klimatu.
Dużo osób martwi się pogodą – moim zdaniem niesłusznie. W zeszłym roku, na kilkadziesiąt ślubów, na których byłem, padało dosłownie na trzech, czterech. Klimat niestety nam się ociepla więc szanse na deszcz są coraz słabsze. W razie przelotnego deszczu zawsze można przesunąć ceremonię o 15 minut, urzędnik napewno się nie pogniewa, a spóźnialscy goście napewno dotrą na czas.
Dobrym pomysłem jest także przygotowanie alternatywnego rozwiązania. Każda sala weselna, w której można wziąć ślub plenerowy zapewni Wam jako plan B miejsce do udzielenia ślubu w środku lub pod zadaszeniem. Możecie byś spokojni, najpewniej wystarczy im krzeseł by zorganizować jednocześnie dwa miejsca – jedno pod chmurką, a drugie w schronieniu przed ewentualnym deszczem. Wydaje mi się, że dla chcącego nic trudnego i w obawie przed jakimkolwiek zagrożeniem zawsze można znaleźć rozwiązanie danego problemu.
NAJLEPSZE SALE NA ŚLUB CYWILNY
Poniżej przygotowałem dla Was moją listę top 10 miejsc, gdzie ślub plenerowy będzie nie tylko niezapomnianym, ale również pięknym przeżyciem. Ceremonia w każdym z tych miejsc jest w stanie przekonać nawet najbardziej konserwatywnych zwolenników tradycyjnych ślubów, że warto spróbować zorganizować ślub plenerowy.
- Villa Love w Izdebniku
To miejsce jest absolutnym hitem ostatnich lat. Zlokalizowane jest na południe od Krakowa, bardzo blisko od popularnej Zakopianki. Sala jak i cała okolica przypomina włoską Toskanię. Dla tych, którzy jeszcze o tej sali nie słyszeli (choć ciężko w to uwierzyć) mogę napisać, że miejsce swoim stylem, dopracowaniem szczegółów i niepowtarzalnym klimatem dosłownie zwala z nóg.Duża sala, z wysokim sufitem i ogromnymi oknami zorientowanymi na zachód, pozwoli nam się cieszyć naturalnym światłem aż do samego zachodu słońca, które schowa się za pobliskimi wzniesieniami. Modne krzesła, kryształowe kieliszki, cała masa świec i najpiękniejszych kwiatów od Bello Martrimonio od razu przenoszą nas do dolce far niente. Prosto z sali można wyjść na zamknięty taras, na którym goście beztrosko mogą popijać prosecco i aperol spritza. Poniżej tarasu znajduje się klimatyczna, włoską altana, przy której zwykło się udzielać ślubów plenerowych. W razie deszczu, pod tarasem został zaprojektowany piękny krużganek, który również może posłużyć za miejsce ceremonii. Mogłem fotografować śluby w tym miejscu kilkukornie i z przyjemnością wrócę tam ponownie. Jeśli tak jak ja kochacie Italię, to Villa Love będzie strzałem w dziesiątkę!
Moje reportaże z Villa Love znajdziecie tutaj: link / link
- Willa Tadeusz w Lanckoronie
Zupełnie inny klimat, niż pierwsza pozycja. Tutaj można przenieść się w czasie do romantycznego, drewnianego pensjonatu z okresu międzywojennego. Teren willi ukryty jest w gęstym lesie, co pozwala cieszyć się urokami natury i bezwzględną ciszą w okolicy.Czas tutaj płynie zdecydowanie wolniej. Decydując się na ślub w willi Tadeusz dostajecie obiekt na wyłączność na cały weekend (miejsce oferuje dużo miejsc noclegowych dla gości) – to pozwoli Wam odpocząć, zrelaksować się i może nawet na chwilę zapomnieć o tym całym zamieszaniu. Do dyspozycji na miejscu jest między innymi kultowy już basen z turkusową wodą. Ceremonię cywilną można zorganizować na werandzie, na trawie lub…właśnie nad basenem. Miejsca jest tam tyle, że wszyscy goście się pomieszczą, a tłem dla Waszych zdjęć mocą być wtedy ogromne, dzikie paprocie.
Szczególnie polecam to miejsce osobnym bardzo wyluzowanym, które lubią kontakt z przyrodą i tańce boso na trawie. Jeszcze nie miałem okazji spotkać się z Tadeuszem, ale wierzę, że już niedługo będzie mi dane tam przyjechać. - Oaza Leńcze w Leńczach
Miejsce samą nazwą sugeruje nam, że można u nich doskonale odpocząć i zrelaksować się na łonie przyrody. Spichlerz z XVIII wieku, który został pięknie odrestaurowany przez naprawdę wspaniałych właścicieli, pozwoli gościom na podróż w czasie.Dwanaście hektarów ziemi, stajnia, konie, łąki, kwitnąca magnolia, to wszystko sprawia, że miejsce przyciąga niesamowitych ludzi, nikt tam nie trafia z przypadku.
Ceremonię można zorganizować na tarasie z widokiem na piękne wzgórza i łąki lub po prostu na łące pod wierzbą. Cieżko o miejsce, które pozwoli nam na taki kontakt z naturą.
W Oazie Leńcze kilkukrotnie organizowałem sesje zdjęciowe, w tym roku czeka mnie tam właśnie ślub plenerowy i już wiem, że to będzie coś wyjątkowego.
- Pałac Goetz w Brzesku
Najpiękniejszy pałac w Małopolsce. Obecnie, kiedy większość pałaców powoli popada w ruinę, pałac w Brzesku, będąc w dobrych i opiekuńczych rękach jest jedną z najbardziej eleganckich lokalizacji na przyjęcie wesele. Na wstępie należy wspomnieć, że w pałacu Goetz jest możliwość zorganizowania nie tylko ślubu plenerowego, ale również ślubu kościelnego w pałacowej kaplicy, która pomieści nawet do 100 osób.Wokół rozpościera się piękny park w angielskim stylu, w którym rosną stare i okazałe drzewa. Goście uczestnicząc w eleganckim przyjęciu będą mogli korzystać z pięknie umeblowanego tarasu. Tutaj nie ma casualowych leżaczków, wszystko jest eleganckie i najlepszym wydaniu glamour, jakie widziałem.
W zeszłym roku fotografowałem tam sesję ślubną pary, która zdecydowała się na klasykę i organizowała w pałacowych wnętrzach swoje wesele. Za rok będę mógł sfotografować tam dwa niesamowite śluby – już nie mogę się doczekać, kiedy będę mógł się z Wami podzielić tymi reportażami.
- Dworzyszcze Wola w Woli Więcławskiej
Dworzyszcze Wola miałem możliwość odkryć w zeszłym roku, uczestnicząc tam w sesji stylizowanej, która miała rozreklamować to nowe miejsce, znane wcześniej jako Centrum Macierz Polonii. Tereny dookoła sali głównej w Dworzyszcze Wola są naprawdę imponujące i można tam zorganizować magiczną i niepowtarzalną ceremonię plenerową.
Oprócz dedykowanej pergoli przeznaczonej do ślubów cywilnych znajdziemy tam klimatyczny brzozowy lasek, zewnętrzny taras ozdobiony girlandą świetlną i wiele innych ciekawych zakątków.
Urzędnicy znają to miejsce i na pewno chętnie tam przyjadą. Jeśli lubicie sale, w których przeważa drewno i popularny dziś klimat rustykalny to Dworzyszcze Wola z całą pewnością przypadnie wam do gustu.
- Pałać Żeleńskich
Pałac Żeleńskich zupełnie różni się od Goetza, jest mniejszy i nieco młodszy. Sale w których odbywa się wesele są mniejsze, jednak połączone ze sobą wygodnymi przejściami. Główną zaletą tego miejsca jest wyjątkowy ogród. Przepiękny i zadbany pozwoli wam na zorganizowanie ceremonii wśród bajkowych krzewów i kwitnących róż, które pną się po elewacji budynku. Miejsce oferuje również zorganizowania wesela plenerowego – współpracują z firmą, która oferuje profesjonalne namioty wesele.
Ceremonię w razie niepogody można zorganizować w jednym z pałacowych pomieszczeń, co gwarantuje plan awaryjny o którym zawsze należy pamiętać.
Będąc na ich stronie internetowej znajdziecie specjalną zakładkę o ślubach cywilnych, co potwierdza fakt, że to miejsce ma za sobą wiele pięknych uroczystości. - Pałac Minoga
Zespół pałacowo-parkowy w Minodzie również szczyci się pięknymi ogrodami, w których niejednokrotnie pary zawierały związki podczas ceremonii plenerowych. Pałac został zaprojektowany w nieco toskańskim, neorenesansowym stylu, a jego niepowtarzalne wnętrza zdecydowanie zapadają w pamięć. Eleganckie pokoje mogą stanowić idealne tło do ślubnych przygotowań. Tak jak już wspomniałem wyżej, połączenie przygotowań, ceremonii oraz przyjęcia weselnego w jednym miejscu zaoszczędzi Wam nie tylko czas, ale również sporo stresu.
Jeśli chodzi o ślub cywilny w plenerze to odbywa się on w magicznym ogrodzie otoczonym starym drzewostanem.
Totalnie się w tym miejscu zakochałem, dlatego nie mogę doczekać się swojej pierwszej realizacji w pałacu Minoga. - Folwark Wiązy
Miejsce znane w Małopolsce od dawna, głownie kojarzone z weselami w stodole. Trzeba przyznać, że stodoła w Folwarku Wiązy naprawdę robi wrażenie, lepszej w Małopolsce z pewnością nie znajdziecie. Wiązy oprócz stodoły oferują również możliwość zorganizowania u nich swojej ceremonii. Przyjeżdżając do Folwarku od razu poczujemy sielski klimat, wszędzie dookoło rosną rozłożyste drzewa, a przestrzeń wręcz zachęca do nonszalanckiego popijania piwka na leżaczku.
Jeszcze nie miałem przyjemności tam pracować, czeka mnie to dopiero w przyszłym sezonie. Para, która wybrała to miejsce na swój ślub zdecydowała się na zorganizowanie wesela w stylu slow wedding, które uwielbiam najbardziej. Can’t wait! - Hotel Stary
Hotel Stary to krakowska klasyka sama w sobie. Miejsce z całą pewnością zasługuje na miano luksusowego hotelu, a co za tym idzie także luksusowego miejsca na organizację ślubu. Wnętrza hotelu onieśmielają, nie bez przyczyny jest zdobywcą tytułu „najpiękniejszego wnętrza hotelowego w Europie”.
Ceremonię cywilną można zorganizować na samym dachu, na tarasie z widokiem na krakowski Rynek, Sukiennice i Kościół Mariacki. Jeśli chcielibyście zorganizować ślub i wesele w centrum Krakowa to koniecznie musicie wziąć pod uwagę Hotel Stary przy ulicy Szczepańskiej. - Dwór w Brzeznej
Jeśli szukacie sielskiego i wiejskiego klimatu, zdala od zgiełku miasta, dwór w Brzeznej spodoba się Wam z pewnością.
Z zewnątrz przypominający klasyczny dworek zaskakuje pięknymi wnętrzami i przestronną ogrodową altaną, w której oprócz wesela można zorganizować również swoją ceremonię zaślubin. Scenerią ślubu plenerowego może się stać również ogród, który otacza dworek.
To miejsce jest położone najdalej od Krakowa, względem powyższych, ale zdecydowanie warto wziąć je pod uwagę jeśli stajemy przed wyborem sali na swoje wesele, bo w okolicy nie brakuje miejsc noclegowych.https://dworwbrzeznej.pl Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu i obejrzeniu kilku lokalizacji, przekonałem Was, że plenerowy ślub cywilny można zorganizować w naszym klimacie w bezpieczny i przemyślany sposób, a pogoda nie może być już dla nikogo wymówką.
Jeśli tylko nie czujecie się na siłach, aby ślubować sobie miłość w ogromnym kościele pełnym ludzi, to pomyślcie o organizacji ceremonii w plenerze, wśród najbliższych, gdzie obcowanie z naturą na świeżym powietrzu pozwoli wszystkim przeżyć ten dzień intymniej i spokojniej.
Pamiętajcie, że to ma być Wasz dzień. Jego nie da się już powtórzyć, więc nie warto iść na żadne kompromisy i należy go zorganizować tak, jak sami to sobie wymarzyliście.