Jeśli trafiliście do tego artykułu to może oznaczać, że bardzo dokładnie zapoznajecie się z moją stroną lub szukaliście w wyszukiwarce ile aktualnie kosztuje fotografia ślubna. Dużo osób nie zdaje sobie sprawy ile tak naprawdę kosztują profesjonalne usługi i co tak naprawdę stoi za ich cenami. 

Zapraszam do lektury, która mam nadzieję w przystępny sposób pozwoli Wam zapoznać się z rynkiem fotografii ślubnej oraz porównać dostępne oferty.

Fotograf ślubny – cena

Każdy kto planuje swój ślub powinien mieć świadomość, że jednym z kluczowych etapów jego planowania jest określenie budżetu. Dostępne fundusze należy odpowiednio rozdysponować pomiędzy wszystkich usługodawców, tak aby nie tylko pięknie przeżyć sam dzień ślubu, ale również zachować z niego piękną pamiątkę na lata. Najczęściej oprócz wspomnień i obrączek pozostają z Wami tylko zdjęcia.

Pewnie już zauważyliście, że fotografowie, nawet jeśli mają na swojej stronie ofertę to zazwyczaj cena jest w nich ukryta. Na mojej stronie również nie znajdziecie cen i wynika to z poniższych rzeczy:

– DATA ŚLUBU –
Dużo osób planuje ślub z dwuletnim lub nawet trzyletnim wyprzedzeniem. Nie chciałem w swojej umowie dodawać zapisu o możliwości zmiany ceny po podpisania umowy. Dlatego podpisując ze mną umowę macie gwarancję utrzymania ceny, oczywiście o ile tylko data Waszego ślubu się nie zmieni. Cena usługi fotograficznej zależy od terminu, ponieważ z roku na rok koszty utrzymania działalności gospodarczej stale rosną. Dodatkowo sytuacja rynkowa od momentu podpisania umowy do momentu zlecenia może znacznie ulec zmianie i gwarantując stałą cenę biorę to ryzyko na siebie.
Istotne jest również, że z każdym ślubem uczę się czegoś nowego i doskonalę swój warsztat, dlatego cena moich usług na 2021 czy 2022 ma prawo różnić się od tych z 2020 roku.

– INDYWIDUALNOŚĆ ZLECENIA –
W swojej ofercie cenowej zakładam, że dojazd w dniu ślubu nie zajmie mi więcej, niż godzinę. Jednak oprócz ślubów w okolicach Krakowa mam również sporo  ślubów wyjazdowych we Wrocławiu czy też w Warszawie. Sam dojazd nie stanowi dla mnie problemu, lecz należy pamiętać o tym, że w jakiś sposób podnosi on poniesione przeze mnie koszty. Takie elementy jak paliwo, opłaty za autostradę, noclegi wpływają na ostateczną wycenę.

– CZAS PRACY –
Standardowa oferta podstawowa obejmuje 12 godzin fotografowania, są jednak pary, które chcą wydłużyć reportaż do czternastu lub więcej godzin. Każdy ślub jest inny i może wymagać innego czasu pracy, dlatego niemożliwym jest posiadanie jednej stałej ceny, która zawierałaby wszystkie opłaty.

Co mówi Google? Ile kosztuje fotograf na wesele?

Wpisując w Google „ile kosztuje fotograf na wesele” lub „fotografia ślubna ceny” od razu zostajemy zasypani mylącymi informacjami. Nie brakuje wyników, gdzie fotografowie ogłaszają się już od 1500 złotych. Ale czy naprawdę zaufalibyście fotografowi, który spędzi z Wami cały dzień zdjęciowy, a później kilka kolejnych dni na obróbce materiału za 1500 zł? 
Statystyki mówią, że najwięcej fotografów ogłasza się w przedziale 3000-4000 złotych. To całkiem bezpieczne i popularne stawki, ponieważ większość par młodych może przewidzieć taką kwotę na fotografa ślubnego w swoim budżecie. Operując taką ofertą i posiadając dobre portfolio oraz doświadczenie raczej nietrudno zapełnić sobie kalendarz.
Fotografowie posiadający ofertę w wyższym przedziale cenowym zazwyczaj mogą się pochwalić najlepszym portfolio i wieloletnim doświadczeniem. Nie da się ukryć, że profesjonaliści w każdej branży cenią swoje usługi. Również fotografowie ślubni wiedzą, że piękne zdjęcia, które zapewnią niezapomnianą pamiątkę do końca życia, muszą kosztować. Co składa się na tą ceną dowiecie się z dalszej części artykułu.

 

  1. Jak wygląda branża fotografii ślubnej?
    Branża ślubna w Polsce jest aktualnie bardzo nasycona. Jedni twierdzą, że jest to złe zjawisko, a inni zupełnie się tym nie przejmują. Wynika to z tego, że próg wejścia do biznesu ślubnego jest względnie niski. Aktualnie największe nasycenie w branży ślubnej można zaobserwować właśnie w kategorii fotografii. Żyjemy w czasach kultury obrazu i wiele z nas już od najmłodszych lat często ma w rękach aparat. Fotografia osiąga aktualnie szczyt popularności dzięki łatwej dostępności sprzętu fotograficznego i coraz niższych cenach przy coraz wyższej jakości. Faktem jest, że każdy z nas ma wśród swoich znajomych co najmniej kilka osób, które hobbistycznie lub zawodowo zajmują się fotografią.
    Jednak oprócz samego zainteresowania fotografią ślubną i posiadania odpowiedniego aparatu istotne jest również doświadczenie w branży ślubnej oraz wykształcenie. Niestety ciągle wiele par młodych zapomina o rozeznaniu w branży i upewnieniu się przed podpisaniem umowy, że wybrany fotograf posiada odpowiednie licencje, zabezpiecza dane z karty aparatu czy ma w portfolio odpowiednią liczbę ślubów. W sieci można znaleźć ogłoszenia, gdzie oferowana jest niska cena, ponieważ fotografowie dopiero zaczynają, lecz nie mówią o tym otwarcie. Zdarzają się również sytuacje kradzieży portfolio lub nawet całego wizerunku, dlatego zawsze warto zrobić rozeznanie w mediach społecznościowych oraz spotkać się z fotografem na podpisanie umowy. Jak sami widzicie walka o klienta bywa brutalna i niekiedy nawet niezgodna z prawem. Najczęściej przejawia się ona w obniżaniu cen oraz oferowaniu kolejnych promocji. Jednakże fotografowie z niższych półek cenowych, którzy poza niską ceną niestety nie mają wiele do zaoferowania, nawet w najmniejszym stopniu nie zagrażają profesjonalistom. Świadomy zleceniodawca nigdy nie zaryzykuje współpracy z kimś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z fotografią, ponieważ zdaje sobie sprawę, że wiąże się to ze zbyt dużym ryzykiem.
  1. Ile trwa i na czym polega praca z materiałem?
    Wydawać by się mogło, że wystarczy pójść na wesele, jedną ręką cyknąć sobie fotki, a drugą zajadać weselne ciasto. Jednak rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej…ZABEZPIECZENIE MATERIAŁU
    Osobiście z każdego ślubu przynoszę kilka tysięcy zdjęć, zazwyczaj pomiędzy 3 a 5 tysięcy plików RAW. Każdy plik waży 30-40 Mb, co daje kilkadziesiąt Gb zdjęć. Po każdym zleceniu należy natychmiast zabezpieczyć zdjęcia poprzez zgranie ich na komputer oraz dwa zapasowe dyski zewnętrze w celu ich ochrony przed ewentualną awarią sprzętu. Nawet przy najnowszym sprzęcie te czynności zajmuje około 3 godzin.SELEKCJA
    Kiedy już przyjdzie kolej na pracę z materiałem, pierwszym krokiem będzie selekcja najlepszych zdjęć. Mam nadzieję, że artykułu nie czyta nikt, kto faktycznie chciałby dostać od fotografa wszystkie, np. 4000 zdjęć. Prawdopodobnie nikt nie dotrwałby do połowy oglądania takiego reportażu, a jego jakość mogłaby pozostawiać wiele do życzenia. Samo wybieranie najlepszych klatek jest naprawdę żmudnym procesem, który trwa nawet i 10 godzin. Należy odrzucić zdjęcia, które „nie wyszły”, zostały poruszone lub ktoś wszedł nam w kadr. Wesele to bardzo dynamiczna sytuacja, nie wszystko da się przewidzieć i dlatego zdjęć robi się dużo więcej niż później ostatatecznie oddaje parze młodej.OBRÓBKA
    Tutaj zaczyna się prawdziwy proces twórczy, który pomimo tego, że może być nieco zautomatyzowany to nadal wymaga indywidualnego podejścia do każdego pojedynczego zdjęcia. Należy odpowiednio dostosować wszystkie parametry, tak aby zdjęcie było przyjemne w odbiorze i jednocześnie ponadczasowe.
    Wielu fotografów pracuje dziś na tych samych, bardzo popularnych presetach, co nie trudno wychwycić. W 2019 roku bardzo modne były zdjęcia ciemne i mało nasycone, gdzie przeważały pomarańczowo-brązowe odcienie. Miały ten mankament, że skóra wyglądała na nich nienaturalnie… jestem pewien, że za kilka te zdjęcia przestaną się podobać, ponieważ przyjdzie moda na kolejny styl obróbki.
    Samo obrabianie zdjęć zajmuje mi kilka dni ciągłej pracy. Jest to proces, którego nie można na siłę przyśpieszać, ponieważ oprócz doświadczenia wymaga on sporych pokładów kreatywności.

    RETUSZ
    Retusz jest zdecydowanie czymś więcej, niż jednym kliknięciem. Niejednokrotnie musiałem poprawiać makijaż, który się rozmazał, bądź znane wszystkim niedoskonałości skóry. Każdemu z nas zdarzy się mała świecąca niespodzianka po środku czoła, jednak to nie jest coś co chcielibyśmy mieć na zdjęciach ślubnych. Czasem zdarza mi się też delikatnie poprawiać inne niedoskonałości pań i panów, jednak tutaj nie chciałbym zagłębiać się w szczegóły. Oprócz retuszu osób fotografie niekiedy wymagają usunięcia elementów, które zakłócają kompozycję zdjęcia. Retusz gotowego materiału, obszernego na około 600-800 zdjęć zajmuje mi kolejny cały dzień.

    DODATKI
    Dla każdej pary młodej projektuję ich własną, prywatną galerię internetową. Dzięki takiej galerii mogą oni przeglądać swoje zdjęcia w każdym miejscu i na każdym urządzeniu. To też świetny sposób na wysłanie zdjęć znajomym, ponieważ dostęp do galerii mają również osoby, które dostaną link. Po galerii przychodzi czas na wybranie i zamówienie odbitek lub zaprojektowanie albumów, co też zajmuje dobre kilka godzin. Albumy i odbitki przyjeżdżają do mnie kurierem, ja sprawdzam ich jakość i wykonanie, a potem ozdobnie pakuję i przekazuję gotowy już produkt.

  2. Jakie są koszty fotografa?
    Koszty, które fotograf musi ponosić, aby prowadzić swoją własną działalność mogą Was nieźle zaskoczyć.SPRZĘT – Moim głównym narzędziem pracy są aparaty, obiektywy, komputer oraz laptop. Cena jednego aparatu na poziomie 10-15 tysięcy nie jest już niczym szokującym, a obiektywy kosztują kolejne 7-9 tys za sztukę. Sprzęt fotograficzny posiada swoje maksymalne zalecane przebiegi, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Zakup nowego aparatu czy obiektywu nie jest jedynie dążeniem do uzyskiwania coraz lepszej jakości, ale przede wszystkim jest koniecznością. Dobry i niezawodny komputer to z kolei koszt 10-12 tysięcy. Mało osób ma tego świadomość, ale walizka z całym sprzętem fotograficznym, którą wożę w bagażniku niejednokrotnie przekracza cenę całego samochodu :)OPŁATY – ZUS należy opłacać co miesiąc, niezależnie od tego ile mam zleceń, a jego stawka z każdym rokiem stale rośnie (2020r. – 1350 zł). To samo tyczy się podatków, jednak one uzależnione są bezpośrednio od dochodów firmy. Warto tutaj podkreślić, że sezon ślubny zwykle trwa od kwietnia do października, dlatego przychód ze ślubów w sezonie musi zapewnić utrzymanie w okresie jesienno-zimowym.PALIWO – Ceny paliwa szaleją, nawet przy oszczędnej jeździe dieslem w zeszłym sezonie 2019 miesięcznie wydawałem na samo paliwo między 1000 a 1300 złotych. Do tego przy takich przebiegach dochodzą częste serwisowania samochodu, aby zawsze był sprawy i nigdy mnie nie zawiódł.

    INNE – Oprócz powyższych dochodzą jeszcze comiesięczne koszty oprogramowania oraz ewentualne odsetki od rat leasingu lub kredytu zaciągniętego na niezbędny sprzęt fotograficzny lub samochód.
    Po przekalkulowaniu cen za reportaż ślubny i odjęciu wszystkich kosztów, uwzględniając możliwość zrobienia maksymalnie 30-40 ślubów rocznie, można się nieco zdziwić ile fotograf ślubny może zarabiać miesięcznie „na rękę”.

  3. Skąd takie różnice w cenach? Za co płacimy?DOŚWIADCZENIE
    Fotografowie, którzy oferują się za najniższe stawki najpewniej dopiero zaczynają i brak im niezbędnego w tej pracy doświadczenia. Natomiast fotograf, który świadczy swoje usługi od ponad 5 lat doskonale zna rynek oraz posiada odpowiedni warsztat. Wiedza jak się zachować w nietypowych sytuacjach oraz jak zadbać o parę młodą, tak aby czuła się komfortowo jest naprawdę ważna. Doświadczenie fotografa ślubnego to nie tylko umiejętność robienia zdjęć, to też obycie, ogólny know-how i pewności siebie.SPRZĘT
    Początkujący fotograf, który ogłasza się na Gumtree lub na facebookowych grupach z reguły dysponuje tanim sprzętem wartości rzędu 4-5 tysięcy. Profesjonaliści wożą ze sobą walizki warte po 50-60 tysięcy, albo i lepiej. Różnica w cenach sprzętu fotograficznego oczywiście nie bierze się z niczego. Lepszy sprzęt nie tylko zapewnia wysoką jakość, ale również pozwala być niezawodnym w każdej sytuacji.ZAANGAŻOWANIE
    Znaczna większość fotografów ślubnych wiedzie podwójne życie zawodowe: w ciągu tygodnia pracują sobie spokojnie na etacie, który zapewnia im stabilność dochodów, a w weekendy pakują torbę fotograficzną i zamieniają się w fotografów ślubnych. To pozwala im oferować niższe stawki, aby być „atrakcyjniejszym” i uzyskiwać dodatkowy przychód często nawet pracując bez otwartej działalności gospodarczej. Jednak ma to jedną, dużą wadę. Dla takich osób fotografia jest jedynie dodatkowym źródłem dochodu, przez co nie poświęcają się jej w pełni. Nie angażując się w 100% i wykonując mniej zleceń są przez to mniej doświadczeni, a ich warsztat jest uboższy. Istnieje również ryzyko, że obróbka zdjęć będzie na niższym poziomie, ponieważ taka osoba musi być min. 40 godzin w tygodniu dostępna dla swojego pracodawcy, a jak wiadomo każdy oprócz pracy musi mieć też jakieś życie prywatne.
    Jedynie fotografowie, którzy nie mają dodatkowych zobowiązań związanych z etatem, mogą wykonywać swoją pracę z pełnym zaangażowaniem i oddaniem. Fotografowie utrzymujący się jedynie z fotografii nieustannie się doskonalą, aby ich firma przynosiła stabilne przychody, a coraz lepsze portfolio mogło wyznaczać fotograficzne trendy w mediach społecznościowych.
  4. Dlaczego warto potraktować wybór fotografa jako inwestycję?
    Ponieważ zdjęcia ze ślubu będą dla Was jedyną pamiątką, którą będziecie pokazywać rodzinie, swoim dzieciom i wnukom.
    Wielokrotnie miała miejsce sytuacja, gdzie para nie zdecydowała się na moje usługi, ponieważ uważała, że są za drogie. Dwie z tych par odezwały się do mnie kilka miesięcy później pisząc, że żałują wcześniej podjętej decyzji i chciałyby jednak nawiązać ze mną współpracę.
    Rozważając wybór fotografa zastanówcie się, czy warto zaoszczędzić np. ten tysiąc złotych, skoro tego dnia w żaden sposób nie da się powtórzyć. Przy całkowitym koszcie wesela, które często kosztuje 90-150 tysięcy jest to raczej mała różnica cenowa, a może znacząco wpłynąć na Wasze zadowolenie ze zdjęć.
    Pamiętajcie, że wybór fotografa to naprawdę ważna decyzja i nie należy kierować się wyłącznie ceną.

Discover more from Damian Łukasz Weddings

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading